Mušketýři a bandité

 18. 9. 1960    Praha   (první vystoupení)

Josef Šolc o historii skupiny:

Mušketýři a Bandité

Vážení přátelé,

skupina historického šermu „Mušketýři a Bandité“ skončila svoji činnost nečinností. Předkládám Vám konečný účet působení první skupiny, která začala pravidelně vystupovat pod shora uvedeným názvem od léta 1962 na nádvoří Vojenského historického muzea, tzv. Schwarzenberského paláce v Praze na Hradčanech.

Začátek je však nutno hledat v roce 1953, kdy se v Hudebním divadle v Karlíně začala připravovat inscenace Nezvalových Mušketýrů. Profesor Pražské konzervatoře Svatopluk Skýva (10 x mistr republiky v šermu šavlí a trenér Rieglu) byl pověřen chreografií šermů. Spolu s Dr. Janem Černohorským (6 x mistr republiky v šermu fleretem a kordem a trenér Rieglu) přivedli na jeviště 8 šermířů a zapojili je do představení. Šermovalo se dle hudby, páni Mušketýři Vladimír Ráž, Robert Vrchota, Milota-Holcman a Vlasta Burián měli během památného souboje s kardinálskou stráží – to jest s námi – veršované repliky. A vždycky jsme prohráli. Představení se hrálo 2 sezony, zemřelého Vlastu Buriána nahradil František Černý. Honorář byl 16,- Kčs za osobu a představení.

Pak následovalo období příprav na skutečný historický šerm: studium literatury, vyrábění zbraní, ověřování způsobu boje různými zbraněmi, schánění rekvizit, kostýmů, stavba jednotlivých soubojů a celého pořadu. V této době jsme vystupovali jen s jednotlivými „čísly“ na dětských besídkách, plesech, módních přehlídkách a letních dětských táborech. Přišla i zranění, odchody na vojnu, příchody nových nadšenců – avšak výhradně z řad šermířů.

V této době se objevil v Rieglu Eduard Wagner, bývalý C.K. rakouský důstojník, pracovník Vojenského historického muzea, autor knih o Husitství, o zbraních z 30-leté války a dalších publikací přeložených do světových jazyků. Ve spolupráci s Dr. J. Čerrnohorským a profesorem S. Skývou se 18. 9. 1960 uskutečnilo první představení na zmíněném nádvoří Vojenského historického muzea jako nábor nováčků pro sportovní šerm – viz. přílohy 2 a 3. Představení bylo bez hudby, kostýmy vypůjčené z Vinohradského tehdy Armádního divadla. Ukázku šermu dvouručákem předvedl jeden lancknecht, protože jsme druhý dvouručák neměli – jedním slovem začátek. Ale ohlas byl veliký, bylo tam asi 800 diváků. A tak se od května 1962 začalo s pravidelným vystupování a opravdovou činností. A stále se tvrdě trénovalo. Pondělí, středa, pátek byl na pořadu sportovní šerm, úterý a čtvrtek historický šerm, vždy asi tak 3 hodiny. V zimě jsme o sobotách a nedělích absolvovali závody ve sportovním šermu, několik členů M+B se stalo Mistry republiky v jednotlivcích nebo družstvech. Reigel měl v této době cca 200 členů a ročně získával 3 – 4 tituly z 8. V létě byla vystoupení ve Vojenském muzeu nebo na hradech a podobně. Účinkování ve Vojenském historickém muzeu skončilo v srpnu 1968, kdy se střelba z mušket a bambitek v areálu Pražského hradu stala záminkou ke zrušení představení. Ale to už jsme se dostali do povědomí scénáristů a režisérů a začala naše neméně bohatá činnost na poli divadelním, filmovém a posléze televizním.
V roce 1967 jsme v programu Československé revue vystupovali 6 týdnů v pařížské Olympii, o dva roky později v rámci ÚDA Praha jsme šermovali dva měsíce v Jižní Americe. Od roku 1971 začala naše dvacetiletá spolupráce s Národním divadlem. Avšak stále jsme udržovali svá vystoupení na hradech, zámcích, při oslavách výročí vzniku měst i památných bitev, na letních táborech dětí a podobně. A právě části našich „čísel“ jsme uplatnili v divadlech a filmech. Velice nám prospělo, že náš projev byl kultivován působením divadelních a filmových režisérů, za což jim vzdáváme dík. V neposlední řadě nás udrželo provozování sportovního šermu, zejména šavle.

Na závěr chci poděkovat všem aktérům za jejich úsilí ve prospěch skupiny a všem těm, kteří nám pomohli uskutečnit naše představy. A také vzpomenout těch, kteří již mezi námi nejsou.

V přílohách najdete údaje o skupině a výčet našich aktivit až do roku 1995, kdy jsme prakticky skončili.
Tento dokumet jsem sepsal na oslavu 40. výročí prvního vystoupení skupiny historického šermu u nás.

Váš Josef Šolc, ročník 1935.

Více zde:  Herold-šermířské listy – Mušketýři a bandité

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *