1991 Kolín
z propagační knihy :
Skupina historického šermu Páni z Kolína bylazaložena na podzim roku 1991 Miroslavem Horáčkem, který je až do současné doby jejím vedoucím. Od roku 1999 je zaregistrována jako občanské sdružení.
SHŠ má nyní 10 stálých členů. Rozsah působení je od antiky přes barbary a gotická vystoupení až po období třicetileté, sedmileté a napoleonské války. Vystoupení se opírají o dobové záznamy, studia kreseb a maleb, vojenských technik a originálů starých zbraní. Jsou také doplněna hudební složkou, a to reprodukcí dobových písní, nalezených v odborné literatuře a archivech, hraných na repliky dobových nástrojů.Kromě češtiny zpívají např. latinsky, staročesky, španělsky a německy.
Od roku 1995 pořádá SHŠ Páni z Kolína pravidelně rekonstrukce historických bitev na místní kolínské jízdárně (viz příloha 1) a každoroční šermířský ples (v roce 2011 již 16. ročník). Mezi další aktivity patří programy na kolínském zámku, Práchovně, náměstí, spolupráce na Kmochově Kolíně atd. – všechny tyto akce slouží k propagaci kolínskékultury a každým rokem přivedou do města několik tisíc návštěvníků (viz novinové články – příloha 6).SHŠ rovněž pravidelně spolupracuje s kolínským a brandýským muzeem (např. výchovně – vzdělávací tabla na téma „sv. Václav“, „historie čarodějnictví“ a „historie písemnictví“ a další programy a stafáže). Podílí se také na „Mezinárodních dnech památek a historických sídel“ a akcích ke „Dni středočeského kraje“.I díky těmto aktivitám vstoupila skupina do podvědomí místního obyvatelstva a její působení se rozrostlo také na maturitní plesy, stafáže všeho druhu, nebo podnikové večírky. Jakožto patrioti připravili v roce 2011 velkolepou výstavu k 750. výročí města Kolína a to z vlastních zdrojů. Návštěvnost této krátké výstavy byla přes 800 lidí za 10 dní, výstavu zaznamenali televizní kamery a tisk.
SHŠ spolupracuje také se školami v Kolíně a nejbližším okolí – pořádá např. výchovně – vzdělávací a poznávací procházky po Kolíně, popřípadě navštěvuje jednotlivé školy s programem nazvaným „Vývoj zbraní“, ve kterém dětem názorně ukazuje na vystavených zbraních, jak se měnily a používaly s postupem let a ovlivňovaly tím lidské životy. Přímo ve školách se také před každou rekonstrukcí historické bitvy pořádá výtvarná soutěž na téma dané bitvy (soutěž zároveň slouží k obohacení výuky a lepšímu přiblížení historických souvislostí). Každá soutěž je slavnostně vyhodnocena a nejlepší dětské práce jsou ohodnoceny volnými vstupenkami na rekonstrukci historické bitvy…..
více zde: Propagační – SHŠ Páni z Kolína.pdf