1988 Frýdek Místek
Podnikový časopis Textilák (1989) :
O nejmladším souboru ZUČ v DK ROH Slezan
SLEZŠTÍ FECHTÝŘI SE PŘEDSTAVUJÍ
Během zimy nádvoří frýdeckého zámku přestalo vyhovovat podmínkám skupiny a nastal problém, kde najít zřizovatele a místo k nácviku. Podmínky ke své činnosti i zřizovatele našla skupina v Domě kultury ROH Slezan, kde v lednu letošního roku se stala součástí kroužků zájmové a umělecké činnosti. Vedením skupiny byl pověřen pracovník domu kultury Jiří Maršálek a trenérem se stal ing. Jaroslav Zachariáš, pracovník podnikového ředitelství s. p. Slezan.
Členové skupiny historického šermu se celou zimu k nácviku scházeli ve velkém sále DK ROH Slezan a při pěkném počasí na zahradě tohoto zařízení vždy dvakrát týdně. V tuto dobu měla již skupina hodně příznivců a pravidelné tréninky na zahradě přilákaly jak zájemce o
tento druh činnosti, tak diváky, kteří se pravidelně zúčastňovali nedělních zkoušek. V této době několik členů ze skupiny pro náročnost výcviku odešlo a z řad příznivců byla skupina doplněna na 20 členů. Pod vedením trenéra skupina technicky dospěla k tomu, že mohla začít nacvičovat své první představení. Program, který pro veřejnost připravili, je časově situován do doby renesance. Je to doba, která neznala kompromisu a nechala přežít jen toho, kdo uměl svou zbraň použít lépe než jeho sok. Děj tohoto pořadu se rozvíjí v krčmě, kde se dává možnost skupině představit se v celé řadě šermířských potyček i groteskních situací, které vytvářejí dramaticky ucelenou část gradující celý program.
V pořadu je bojováno rapíry, kordy, dýkami a holemi. Šermířské scény svou razantností působí maximální věrohodností a jsou přes svoji zdánlivou lehkost a náhodnost výsledkem dlouhého a tvrdého nácviku.
Skupina historického šermu se poprvé představila veřejnosti na hradě Hukvaldy, kde se souhlasem vedení vlastivědného muzea uspořádala generální zkoušku, která přilákala do této části hradu velké množství diváků. Generální zkouška probíhala již v kostýmech, takže dojem na diváky byl opravdu působivý a mušketýři dokonale zapadli do prostředí hradu. Část svého vystoupení potom skupina předvedla v závodním klubu
Válcoven plechu u příležitosti vinobraní a celé vystoupení viděli pionýři na svém skupinovém shromáždění v sále závodu Slezan 07.
Velké finanční náklady k pořízení výzbroje a výstroje neumožňují skupině zatím předvést ukázky boje z období gotiky, baroka i starší. Veškerou výzbroj i výstroj si totiž členové skupiny pořizují na vlastní náklady, každá součást výzbroje i výstroje se těžko získává a je finančně nákladná. Přivítali by proto rádi mezi sebou kováře pro výrobu čepelí, obuvníka i krejčího. Uplatnilo by se mezi nimi i několik sportovně založených dívek, protože v jejich vystoupeních vystupuje doposud jen jedna Barborka Bittnerová z podnikového ředitelství st. p. Slezan je kromě jiného také jednou ze zakládajících členů souboru a její umění vládnout kordem již nadchlo nejednoho příznivce tohoto náročného sportu. Velice přitažlivý je také souboj holemi, který předvádějí mladší členové skupiny.
Co říci závěrem? Skupina historického šermu přes svoje krátké působení dala dohromady mladé lidi stejného zájmu a odvedla kus poctivé práce. Přes náročnost nácviku, potíže se získáváním výstroje a výzbroje i časem věnovaným této zálibě se vytvořil dobrý kolektiv, který netradičním způsobem chce přiblížit divákům doby již dávno minulé. IM