Regius

1976 Praha

Z propagačního materiálu skupiny:

Skupina historického a scénického šermu REGIUS (latinsky královský) vznikla na podzim roku 1976 z členů sportovního šermířského oddílu TJ Slavia umělecké školy (nyní TJ Vysoké školy). Po tříletém výcviku v šermu sportovní šavlí a historickými zbraněmi složili členové skupiny profesionální zkoušky a od dubna 1977 je skupina zastupována uměleckou agenturou Středočeského krajského kulturního střediska.

Pro potřeby Filmového studia Barrandov a Československé televize absolvovala skupina roční výcvik v jízdě a šermu na koních. Proto často, vzhledem ke své univerzálnosti, doplňuje při náročných bojových scénách filmové kaskadéry.

V    tomto směru patří v Československu mezi výjimečné soubory.

Hereckou stránku projevu v průběhu činnosti souboru ovlivnili zejména herci: národní umělec Jiří Dohnal, Václav Stýblo a režiséři Mojmír Weimann a Hynek Bočan.

Většinu zbraní, kostýmů i ostatních doplňků včetně rekvizit si skupina vyrábí sama. ¡.Ve snaze o co nejvěrnější přiblížení se historické podobě zbraní a kostýmů konzultují členové souboru sporné otázky s pracovníky Vojenského historického ústavu, Vojenského historického muzea a Státní památkové péče.

Pod vedením uměleckého vedoucího souboru Václava Lukse pracuje v souboru v současné době 11 šermířů, zpěvák a 3 členové technického personálu.

Od svého vzniku uspořádala skupina více než 500 veřejných vystoupení pro domácí i zahraniční návštěvníky na hradech, zámcích a v kulturních zařízeních v Československu. Za všechny jmenujme vystoupení na Karlštejně, Konopišti, Křivoklátě, Českém Šternberku, v Mnichově Hradišti, na Hrubé Skále, Hrubém Rohozci, Vyšehradě, na zámku Žleby, v Táboře, Březnici, v Bystřici pod Pernštejnem, Ždáru nad Sázavou, Znojmě a pravidelná vystoupení v rámci Pražského kulturního léta ve Valdštejnské zahradě v Praze. Soubor se též podílel na kulturně společenských akcích při oslavách 650 let Jílového u Prahy, 650 let Ostrova nad Ohří, vinobraní v Mělníce, Trocnovských slavnostech i tisíciletí Libice nad Cidlinou.

K úspěchům patří i ocenění Středočeského krajského kulturního střediska za reprezentaci Středočeského kraje na Dnech krajů pro účastníky spartakiády v roce 1980, uznání z jugoslávského Festivalu dítěte v Šibeníku 1982 a rakouského divadelního festivalu v Mauterndorfu 1983.

Skupina Regius vystupuje často i v zahraničí. V tomto směru úzce spolupracuje s ministerstvem zahraničních věcí a ministerstvem kultury ČSR. V roce 1978 se soubor zúčastnil solných slavností ve Wroclawi v Polsku, v roce 1980 navštívil Maďarsko, NDR a Bulharsko, v roce 1982 vystupoval v Jugoslávii, v roce 1983 v Rakousku a v roce 1984 opět v polské Wroclawi.
Podstatnou část činnosti skupiny tvoří spolupráce s filmovými a televizními studii. Do roku 1984 se skupina podílela na realizaci více než šedesáti domácích i zahraničních filmů a televizních pořadů.

Za všechny jmenujme bulharský velkofilm Chan Asparuch, připravovaný k 1300. výročí vzniku Bulharska (režie Ljudmil Stajkov), film režiséra Ladislava Ráži Poslední propadne peklu, koprodukční film ČSSR-BLR Na konci jara, na konci léta režiséra llko Dundakova, film Komediant režiséra Otakara Vávry, koprodukční film ČSSR-NSR z dob napoleonských válek Před bouří (režie E. Wirth), krátký film Jiřího Papouška Drátěná maska, komedii Babičky režiséra Ladislava Rychmana a pohádku B. Němcové S čerty nejsou žerty v režii Hynka Bočana.

V    Československé televizi sehrála skupina podstatné role například v propagačním snímku režiséra Jana Bonaventury Československo 80, v opeře Dalibor režiséra M. Macků,
v muzikálové podobě Manon Lescaut režiséra Antonína Moskalyka, v Písni o plané růži (režie Boris Moravec), v dvoudílné podobě Nezvalových Tří mušketýrů režiséra L. Rych-mana, v cyklu pořadů Haló, tady orchestr a balet ČST, v seriálu Slavné historky zbojnické, v koprodukčním filmu ČST a televize NSR — Praha, jak ji mám rád s národním umělcem Karlem Gottem v režii Jaroslava Vašty a v televizní komedii z období třicetileté války „Jeden den v hostinci U klidného spánku“, kterou pro skupinu napsal František Čech společně s Petrem Novotným a režíroval Eduard Sedlář.

Zanedbatelná není ani spolupráce s profesionálními divadelními scénami. V Divadle Jaroslava Průchy v Kladně účinkovala skupina v inscenaci režiséra Jaroslava Vostrého Romeo a Julie, podílela se na inscenaci divadla v Pardubicích Být královnou v Samandalu, a podílela se i na realizaci inscenace pantomimy Ladislava Fialky Sen noci svatojánské v divadle Na zábradlí. ……

 Regius v roce 1977 (z fotopokladnice Petra Jedličky – člen Regius):

a rok 1978 :

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *